A to se nazývá smrt, to vyproštění a odloučení duše od těla.

LIVE REPORT

25.04.09
 
 

Cradle Of Filth, Moonspell, Turisas, Dead Shape Figure
17. 4. 2009, Praha, Folimanka


   Za deštivého pátečního podvečera jsem měl možnost být „účastníkem zájezdu“ na pražský koncert čtyř řádně tvrdých souborů, jenž se konal v nuselské hale Folimanka. Ovšem o žádný "Folimanka blues" tentokrát opravdu nešlo...

   Jako první začínala finská kapela DEAD SHAPE FIGURE. Styl bych nazval něco jako thrashcore, každopádně ovlivněný legendárními SLAYER. To dokazoval hlavně kytarista Galzi, který jakoby z oka vypadl Kerry Kingovi a to včetně kytary. Koneckonců mezi dvěma skladbami si střihl úvodní riff ze South Of Heaven a celý set zakončoval cover již zmíněných SLAYER a sice "War Ensemble",řádně přitvrzený.

   Následovala krátká přestavba pódia, přibyly kulisy a za stylového intra nastoupili krajané výše zmíněných řezníků. Barbarští vikingové TURISAS. Dali by se zařadit do škatulky folkmetal, či paganmetal. Tomu odpovídá i image – dobové kožené oblečení plus červenočerný makeup. Chlapíci evidentně hodně poslouchají MANOWAR, ovšem oproti nim využívají "dámu s harmonikou", hojně užívají služeb divokého houslisty a vedle klasických bojovnických písní se nebojí do lidí vypustit i vyloženě hospodské fláky. Zde bych ale ještě vyzdvihl vynikající cover Rasputin původně od BONNEY-M. Velkou devízou kapely je frontman, který opravdu dokáže přetáhnout dav na svou stranu.

   Po teď již delší přestavbě scény se na "stejdži" objevili portugalští MOONSPELL. Každého okamžitě zaujala projekce na obrovském plátně za kapelou. Démonická, úchvatná audiovizuální show vypadala spíš jako soundtrack k filmu plného pekelných výjevů. Každopádně souhra obrazu a muziky byla úžasná. Kapela musí hrát bez jediné chybičky, protože občas probliklo něco jako titulky ke zpěvu. Nebo na každý úder bubnu se v neskutečné rychlosti objevila jiná lebka. MOONSPELL začali nejprve ostřejšími skladbami a postupně se propracovali k melancholičtějším záležitostem. Celý set byl ve znamení ponurosti, zkázy, apokalypsy. Nádherné, temné a přitom vkusné...

   Opět následuje "perestrojka stejdža". Uprostřed se objevuje povalený kříž s ukřižovaným kostlivcem, na zadní plachtě logo headlinera a za zvuků intra nastupují dlouho očekávaní - CRADLE OF FILTH! Celý sál je okamžitě na nohou a ďáblova show může začít. Uprostřed vystoupení najednou zhasla světla, kapela dohrála potmě a odešla. Nevím, zda to byl výpadek, či záměrné překvapení, ale po chvíli set pokračoval dál. Jednu skladbu Danni Filth věnoval, jak sám řekl, svému dobrému příteli Damianovi, majiteli to pražského gothicmetalového obchodu Nosferatu. Ke konci se na pódiu objevila chodící třímetrová smrtka. Danni v sobě prostě nezapře oddaného fandu IRON MAIDEN. :-) Dalším příjemným detailem (zejména pro pánskou část publika) byla silueta zboku nasvícené klávesačky na zdi haly. A absolutní obdiv patří frontmanovu pěveckému výkonu. Není ovšem taktéž bez zajímavosti, že s "Krejdlama" hraje bubeník českého původu Martin Škaroupka.

   Menší vadou na kráse celé akce byla akorát lehce nezvládnutá organizace před začátkem koncertu, kdy všichni příchozí museli čekat hodinu v dešti, než se konečně otevře hala... Ale gotičtí fans jsou navzdory drsné image nezvykle mírní a za jejich trpělivost se jim dostalo bohaté odměny. Tímto tedy zdravím všechny ty démony, draky, netopýry a jiná temná stvoření z podzemí a těším se na opětné setkání na podobné akci. Satan bless the Hell!

David „Géba“ Gebler
Foto: Jiří Rogl
 

FOTOGRAFIE

Foto: Jiří Rogl
 
 
Jestliže uznáváme, že nesmrtelné je také nezničitelné, byla by duše kromě toho, že je nesmrtelná, i nezničitelná.
[Sokrates]
 
Faidon 2008© - www.faidon.cz - Made by Uli - přihlásit